
Vízhálózat és csatornatervek készítése
Vízellátás és csatornahálózat tervezésekor elsődleges szempont a racionális felhasználás szem előtt tartása. Lakossági megrendelések esetén is egyre nagyobb hangsúlyt kap a víz kezelése (szűrés, lágyítás, nyomásfokozás). Az épületgépész tervezés során meghatározzuk a szükséges víz mennyiségét, minőségét, illetve azt, hogy minden vízvételezési helynél megfelelő nyomáson rendelkezésre álljon.
Vízmennyiség
A szükséges vízmennyiség időben változó lehet. A vízhálózat tervezése során meg kell határozni, hogy mekkora lesz az épület és lakói maximális vízigénye. A szükséges vízmennyiséget minden eseteben biztosítani kell.
Vízminőség
Az ivóvíz a megengedettnél nagyobb koncentrációban nem tartalmazhat egészségünkre káros anyagokat, így a vízminőség biztosítása kiemelt feladat. Az egészséges tiszta víznek minden esetben tartalmaznia kell az emberi szervezet számára szükséges ásványi anyagokat, nyomelemeket.
Használati melegvíz
A használati melegvízhálózat (HMV) megfelelő méretezése elengedhetetlen az energiaveszteségek minimalizálásának érdekében. A használati melegvíz előállításának több módja létezik. Kisebb háztartások esetén a legolcsóbb mód a villanybojler alkalmazása. Egy fürdőszoba és konyha HMV igényének fedezésére kézenfekvő megoldás továbbá a kondenzációs fali kazánnal történő vízmelegítés.
Nagyobb használati melegvízigény fedezése indirekt HMV tároló segítségével történhet. A tároló lehetővé teszi, hogy rendszerünket alternatív energiaforrás segítségével fűthessük, pl.: napkollektorral, hőszivattyúval. A napkollektoros vízmelegítő rendszert úgy kell méretezni, hogy az épület tetején elhelyezendő kollektorok nyáron optimális időjárási körülmények mellett a HMV igény 100%-t fedezni tudják. Indirekt tárolós rendszer esetén ügyelni kell a legionella baktérium elleni megfelelő védekezésre!
Csatornázás – csatornatervek
Lakossági szennyvíz nagyrészt gravitációs úton a közcsatorna hálózatába juttatható, de elfordulhat, hogy az épület a közcsatornánál mélyebben fekszik, ekkor a szennyvizet átemelő segítségével nyomott vezetéken keresztül a közcsatornába kell szivattyúzni. Az épületre hulló csapadékvizet egyesített rendszerű közmű esetén a közcsatornába vezetjük.
Ha nincs mód a közcsatornába vezetni telken belül szikkasztjuk, illetve némely területen utcai árkos csapadékvíz elvezetésre is van mód. A szikkasztást leghatékonyabban gyökérzónás szikkasztással lehet megvalósítani. Az esővizet azonban hasznosítani is lehet ekkor egy pontosan méretezett esővíztartály segítségével lehetőség nyílik arra, hogy csapadékmentes időszakban is biztosítsuk kertünk locsolását, WC-ink öblítését stb.
Víz és csatorna terv készítésére kérje árajánlatunkat!
Vízhálózat és csatornaterv készítése rövid határidővel.