Épületünk fűtési rendszerét úgy kell megválasztanunk, hogy a lehető legnagyobb komfortot tudjuk biztosítani. Napjainkban az egyre fejlődő és szigorodó építési feltételeknek köszönhetően elsősorban alacsonyhőmérsékletű rendszereket javaslunk, de felújítás vagy új építés esetén a fűtési-hűtési rendszerek igen sokrétűek lehetnek, a döntés megkönnyítésének érdekében a teljesség igénye nélkül a következőkben néhány fűtési rendszert ismertetünk:
Radiátoros fűtés
Épületünk hőszükségletének fedezése legolcsóbb lehetősége még mindig a radiátoros fűtés. Ma már elengedhetetlen, hogy helyiségeink hőmérsékletét külön-külön tudjuk szabályozni, melyre a termosztatikus radiátorszelep optimális megoldást nyújt.
A termosztatikus radiátorszelep a helyiség fűtési hőmérsékletét a kívánt értéken tartja, a radiátoron átfolyó fűtőközeg térfogatáramának változtatásával. A helyiség hőmérsékletét a termosztátfej tekerésével tudjuk beállítani. (A használaton kívüli helyiségek termosztátját elzárva energiát spórolunk meg.)
Felület fűtés-hűtés
A fejlett építési technológiáknak köszönhetően épületeink hőveszetsége egyre kevesebb. Az alacsony hőveszteség kevesebb teljesítmény beépítését teszi lehetővé, melyet alacsony hőmérsékleti szintek mellett is biztosítani tudunk. (akár 20-30W/m2 is előfordulhat) Ilyen feltételek mellett a padló, és vagy mennyezet fűtése párosul a legjobban épületeink igényéhez, továbbá az ideális felületi hőmérsékletek miatt optimális komfortérzet érhető el.
Épületeink egyre jobb szigeteltsége miatt ma már gyakran a nyári állapot válik kritikusabbá, tehát az épületünk hűtéséről is gondoskodnunk kell. Hűteni a mennyezettel illetve a falakkal lehet. Mivel a falak elé többnyire bútorzat kerül, kézenfekvő megoldás, télen a padló és a mennyezet fűtése nyáron pedig a mennyezet hűtése.Korszerű fűtési rendszerek esetén amikor a hőtermelő hűtésre is alkalmas (pl.:hőszivattyú) vagy magas komfort mellett akarjuk megvalósítani helyiségünk hűtését is mennyezetfűtési-hűtési rendszert kell alkalmaznunk. Ezen hűtési-fűtési rendszerek 3 fő csoportba csoportosíthatók:
- vakolatos
- aktív betonfödémes
- álmennyezeti
A felületfűtés három fő típusa
- Vakolatos felületfűtési rendszert abban az esetben kell kialakítani ha nincs módunk a födémbe helyezni a csöveket (Pl.: felújítás).
- Aktív betonfödémes rendszerben felületfűtési csővezetékek a betonfödém alsó síkjába kerülnek elhelyezésre. A rendszer magas fűtési-hűtési teljesítményt, gyors reagálást és helyiségenkénti szabályozást tesz lehetővé.
- Az álmennyezeti fűtési rendszer álmennyezetek esetében, illetve a tetőterekben alkalmazunk.
Felületfűtések előnyei:
- Európai Uniós szabályoknak köszönhetően ma már csak kondenzációs kazánt szabad forgalomba hozni. Kondenzációs kazánnal vagy hőszivattyúval kombinálva energiatakarékos felületfűtési rendszer alakítható ki.
- Az emberi szervezet által ideálisnak érzett hőmérsékleteloszlást a felületfűtési rendszer sokkal jobban megközelíti mint bármely más rendszer.
- Az alacsony előremenő hőmérséklet miatt kézenfekvő lehetőség a rendszert valamilyen megújuló energiaforrással és/vagy hőszivattyúval kombinálni.
- A helyiség levegőjének hőmérséklete a sugárzásos hőleadás miatt 1-2°C-al csökkenthető.
- A fűtéscsöveket fektetés után nyomáspróbázzák – kiküszöbölve a szivárgást -, majd felhordják a betonréteget, így a cső meghibásodásának esélyét közel 0-ra minimalizálják.
- A felületfűtés szabályozása termoelektromos fejek és szobatermosztátok alkalmazásával helyiségenként is megoldhatók.
- Nem foglal helyet a helyiségből, így a későbbi berendezést nem befolyásolja.
- A felületfűtés nagy hőtehetetlensége miatt tovább érezzük melegnek a helyiségeket.
- Helyesen méretezett előremenő vízhőmérséklet esetén a harmatponti felületi hőmérséklet és így a páralecsapódás is elkerülhető.
Felületfűtések hátrányai:
- A korai műanyag csövek nagy hibája volt, hogy nem védtek az oxigéndiffúzió ellen. Az oxigén a rendszerbe jutva károsította azt. Manapság felületfűtés célra kizárólag oxigéndiffúzió ellen védett csöveket alkalmazunk.
- Precíz méretezést, kivitelezést igényel a felületfűtés, így várhatóan magasabb költségekkel jár mint a radiátoros fűtési rendszer.
- Mivel a fűtési rendszerünk aktiválja az épület hőtároló tömegét a rendszer hőtehetetlensége magas, így reagálóképessége lassú.
- Nem megfelelő kivitelezés esetén a csövek meghibásodhatnak és javításukhoz az adott felület felbontása szükséges.

Korszerű, energiatakarékos fűtési és hűtési rendszerek tervezése
Kérjen ajánlatot felületfűtési és felülethűtési terv készítésére!
Optimális, energiatakarékos felület hűtési – fűtési rendszert tervezünk Önnek!